Dropshipping – co to jest

3 listopada, 2019

E-commerce to jednak z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnego handlu. Kolejne sklepy powstają w olbrzymich ilościach, oferując szereg rozmaitych towarów i usług.

Oprócz standardowych sklepów, coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zakładanie działalności w oparciu o model dropshippingowy. Co to takiego i w jaki sposób pomaga on w rozpoczęciu przygody z e-handlem?

Dropshipping co to jest i jak założyć sklep?

W klasycznym sklepie online mamy stronę sprzedażową, magazyn z towarem i ludzi, którzy obsługują każde zamówienie, kompletując towary i wysyłając obrandowane paczki do klientów.

Dropshipping działa na nieco innej zasadzie. W przypadku sklepu, który decyduje się na sprzedaż w tym modelu, właściciel musi mieć tylko stronę internetową, obsługującą przyjmowanie zamówień. Wszystkie zakupy otrzymane od klientów są następnie przekazywane do hurtowni, z którą sklep współpracuje. Zewnętrzna firma zajmuje się zbieraniem zamówionych produktów, pakowaniem i wysyłką, a często również obsługą ewentualnych zwrotów.

W wariancie idealnym dla właściciela sklepu, jego zadaniem jest wyłącznie założenie strony oraz intensywna promocja, która przekona potencjalnych klientów do zakupów. Może się tym zajmować, siedząc w kapciach w domu lub podróżując po ciepłych krajach. Sklep cały czas działa, bez magazynu, zaplecza technicznego, infrastruktury i ludzi. Wystarczy tylko znaleźć hurtownię, która bierze na siebie całą obsługę logistyczno-magazynową.

Sklep bez magazynu – czy świat e-commerce jest aż tak różowy?

Na początku prowadzenia e-commerce taki model działania przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, nie generuje comiesięcznych kosztów stałych, jak utrzymania lokalu firmy, magazynu i pracowników. Możemy zatem niemal bezkosztowo sprawdzić, czy nasz pomysł na biznes ma sens i czy będzie popyt na konkretny typ produktów.

W chwili gdy zauważymy, że firma prężnie się rozwija, a z dnia na dzień przybywa klientów, sprzedaż dropshippingowa może okazać się jednak niewystarczająca.

Dlaczego? W pełni uzależniamy się bowiem od dostaw z hurtowni. Jeśli zamówiony towar jest w niej na stanie, oczywiście termin realizacji zamówienia wciąż będzie krótki. Jeśli jednak hurtownia musi czekać aż nowa partia towaru do niej dotrze, nagle okazuje się, że klient czeka na upragnione produkty kilka lub kilkanaście dni, a my nie mamy na to najmniejszego wpływu.

W takiej sytuacji, warto rozważyć częściowy zakup produktów, które najmocniej rotują i wzbudzają największe zainteresowanie klientów. Przydaje się to szczególnie w okresie wzmożonej sprzedaży, na przykład przed Bożym Narodzeniem. Pamiętajmy, że współczesny konsument jest nastawiony na realizację zamówienia w ciągu 24, maksymalnie 48 godzin. Jeśli chcemy poszerzać grono klientów, warto zadbać o szybką, sprawną obsługę i realizację zamówień, prowadząc choć niewielki magazyn.

Równie problematyczna może być sytuacja, gdy chcemy współpracować z więcej niż jedną hurtownią. Często prowadzi to bowiem do trudności logistycznych i bałaganu w zamówieniach.

 Jak twierdzi Jan Bartold, ekspert do spraw logistyki i prezes firmy Pro-Logis: 

Na pewno na początek to jest bardzo fajne rozwiązanie, gdyż odciąża nas z wielu obowiązków związanych z logistyką. Warto się natomiast zastanowić, czy planujemy poszerzać asortyment naszego sklepu i czy hurtownia cały taki asortyment, jaki chcemy sprzedawać, posiada. Sprawy się bowiem komplikują, gdybyśmy chcieli współpracować z dwiema hurtowniami na zasadzie dropshippingu. Trzeba pamiętać, że klient w jednym zamówieniu może kupić dwa produkty, jeden z jednej hurtowni, drugi z drugiej. Oznacza to, że klient albo może dostać dwie paczki, co już może być kłopotliwe, albo te paczki najpierw muszą przyjść do nas, my je musimy przepakować, żeby wysłać jedną paczką do klienta. A to wydłuża nam czas dostawy, co może zniechęcić klientów. Trzeba więc mieć z tyłu głowy planowanie asortymentu i gdy nawiązujemy współpracę z hurtownią, sprawdzić, jakim asortymentem dysponuje.Z tych względów, w pewnym momencie rozwoju sklepu opartego na dropshippingu, warto rozważyć założenie własnego magazynu, który będzie zajmował się logistyką i magazynowaniem choć części produktów.

Dropshipping a przepisy prawa odnośnie zwrotów

Ekspert zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt, czyli kwestię zwrotów. Możemy znaleźć hurtownię, która weźmie ich obsługę na siebie, warto jednak mieć w pamięci, że według polskiego prawa to my jesteśmy sprzedawcą i na nas spoczywa obowiązek zapewnienia klientowi zwrotu towarów w ciągu 14 dni od momentu zakupu. Musimy zatem przyjąć i rozpatrzyć ewentualne reklamacje, a także rozwiązywać kwestie sporne z hurtownią. Dropshipping zatem to nie tylko same przyjemności, ale też odpowiedzialność za swoje działania.

Dropshipping – metoda na start biznesu

Coraz większa grupa przedsiębiorców decyduje się na rozpoczęcie przygody z e-handlem właśnie w modelu dropshippingowym. Pozwala on na zapoznanie się z realiami rynku, zrozumienie zasad rządzących sprzedażą oraz sprawdzenie siebie i swojego sposobu na biznes w życiu, a nie tylko na papierze.

Z czasem dropshipping może okazać się niewystarczający. Jeśli myślimy o e-commerce poważnie i chcemy uczynić z niego sposób na życie, warto poznać odpowiedź na pytanie: dropshipping co to jest i jak zacząć, mając cały czas w perspektywie rozwój własnej infrastruktury, zespołu i biznesu, który pozwoli uniezależnić się od jednej hurtowni, żeby zacząć sprzedawać w pełni samodzielnie.

Szkolenia i Wydarzenia

Dropshipping jest doskonałym rozwiązaniem na rozpoczęcie przygody ze sprzedażą online. Jednakowoż aby narzucić większą marżę i przyspieszyć czas wysyłki lepiej posiadać produkty we własnym magazynie

Potrzebujesz pomocy lub rady?
Kliknij w logotyp Partnera artykułu.

Szkolenie LinkedIn Masterclass - Warszawa 19.03.2020

autor:

Bartosz Paczyński

Od ponad 10 lat działam w branży digital marketingu, strategii reklamowej oraz kampaniach sprzedażowo-wizerunkowych. Wykorzystuję Internet we wszystkich jego kombinacjach do zwiększania sprzedaży oraz promocji wizerunku.

W moim portfolio – agencji Content Hero oraz moim prywatnym znajdują się takie firmy jak: Manpower Group, Bureau Veritas Polska, Reiffeisen Bank Polska, Techland, Calypso Fitness, Uniwersytet Warszawski

PODOBNE ARTYKUŁY

Jak założyć fanpage na Facebooku – poradnik

Jak założyć fanpage na Facebooku – poradnik

Znacząca część naszego życia przeniosła się obecnie do świata wirtualnego. Dlatego w tej przestrzeni musiało znaleźć się też miejsce dla biznesu. Szczególnie dobrze widać to na Facebooku, w którym oprócz profili prywatnych, powszechnie zakłada się także strony...

Jak pobrać film z Facebooka? Sprawdzone sposoby

Jak pobrać film z Facebooka? Sprawdzone sposoby

Jak pobrać film z Facebook? Jeśli kiedykolwiek się nad tym zastanawialiście, to dzisiejszy tekst jest właśnie dla Was, gdyż skupimy się na praktycznych i skutecznych sposobach zapisywania plików video z tego popularnego portalu społecznościowego. Treści video zyskują...

Zdjęcie w tle na Facebook – aktualne wymiary i kluczowe elementy

Zdjęcie w tle na Facebook – aktualne wymiary i kluczowe elementy

Większość z przedsiębiorców zdaje sobie już dobrze sprawę, że obecność ich biznesu na Facebooku jest niemalże obowiązkowa, bez względu na to, czy prowadzą e-commerce, czy inny rodzaj firmy. Samo bycie to jednak jeszcze nie wszystko, żeby zbudować wokół fanpage’a grupę...

Oceń stronę
[Łącznie: 1 Średnia: 5]