Windykacja międzynarodowa – jak odzyskać dług od kontrahenta zza granicy?

27 kwietnia, 2019

Otwarcie granic w Unii Europejskiej stało się fenomenalnym bodźcem do wzrostu gospodarczego oraz wzmożonej wymiany handlowej pomiędzy poszczególnymi członkami Wspólnoty. Obecnie bez najmniejszego trudu firma polska może świadczyć usługi dla przedsiębiorstw i osób prywatnych z zagranicy. Pozwala to na dotarcie do jeszcze szerszego grona odbiorców oraz zdobycie nowych rynków.

Jednak czy wejście w obce przestrzenie z własnym towarem lub usługą to wyłącznie same korzyści? Wielu przedsiębiorców boryka się z problemem nierzetelnych płatników z różnych krajów, bez skutku starając się odzyskać należne im pieniądze.

Czy windykacja międzynarodowa może być skuteczna? Jak ją prowadzić, żeby osiągnąć wymierne rezultaty? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.

Windykacja międzynarodowa – na czym polega?

W teorii cały proces wygląda naprawdę prosto. Firma z zagranicy zamawia usługę lub towar, my wywiązujemy się z naszych obowiązków, wystawiamy fakturę i… pomimo upływu terminu płatności, pieniądze wciąż nie wpływają na nasze konto.

Możemy nawiązywać kontakt, pisać i dzwonić – w niektórych przypadkach nieterminowość to kwestia niedopilnowania lub zapomnienia o dokumencie. Wówczas, proste przypominanie przynosi odpowiedni rezultat. A co zrobić, jeśli płatnik celowo unika kontaktu z nami i nie chce uregulować zapłaty?

Windykacja międzynarodowa paradoksalnie może dotyczyć zarówno dużych i małych przedsiębiorców. O ile największe firmy bez trudu radzą sobie z nierzetelnymi płatnikami, dzięki rozbudowanym działom windykacji, o tyle mniejsze biznesy miewają z tym spore trudności. Dlaczego?

Podstawowym problemem są oczywiście bariery kulturowa i odległościowa. W wielu przypadkach trudność wynika już z podstawowych ograniczeń komunikacyjnych. Nie każdy polski przedsiębiorca zna biegle biznesowy język niemiecki, francuski lub włoski, żeby swobodnie porozumiewać się z przedstawicielami obcych firm. Dodatkowo, nie zawsze mamy świadomość zwyczajów biznesowych, obowiązujących w środowisku, w którym funkcjonuje druga firma.

Wielkim utrudnieniem w odzyskiwaniu należności jest także problem odległości. Jeśli nierzetelny płatnik prowadzi firmę na obszarze Polski, zdecydowanie łatwiej umówić się na spotkanie i rozpocząć negocjacje, niż w przypadku osoby, do której musielibyśmy przejechać pół Europy, nie mając nawet pewności, czy rzeczywiście się z nami spotka.

 

Specjalistyczne firmy windykacyjne – sposób na rozwiązanie wielu problemów logistycznych

W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem okazuje się zatrudnienie zewnętrznej firmy, specjalizującej się w windykacji. Warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy działają w różnych krajach, współpracując z lokalnymi przedstawicielami.

Ma to szczególne znaczenie dla przebiegu całego procesu windykacji. Jak stwierdza Mariusz Pietuszyński, zarządzający firmą Straetus w Polsce: 

Jeśli sprawa dotycząca windykacji w Niemczech trafia do nas dziś, a już jutro jest na biurku naszego partnera lokalnego, na miejscu. Wszystkie działania prowadzimy zawsze niezwłocznie, co znacząco zwiększa ich skuteczność. Klient nie musi się zastanawiać: jak ja to zrobię, gdyż my już mamy taką wiedzę.

Zatrudniając profesjonalistów w Polsce, otrzymujemy zatem dostęp do ich partnerów biznesowych działających na obszarze, w którym funkcjonuje nasz nierzetelny płatnik. Dzięki temu, można zdecydowanie skuteczniej przeprowadzić wywiad na temat sytuacji firmy, która nie wywiązuje się z płatności. Dowiadujemy się, czy ma też inne zaległości, czy nikt nie rozpoczął przeciwko niej postępowania w sądzie. Cała sprawa prowadzona jest lokalnie, w miejscu działania dłużnika, w jego języku, z pełną znajomością realiów oraz miejscowego prawa.

Działanie lokalne daje nam konkretne i sprawdzone informacje o aktualnej sytuacji. Mariusz Pietuszyński dodaje: Jesteśmy firmą, która waży ryzyko vs. potencjał spłaty należności. Mówimy klientowi jasno, jak wygląda sytuacja. Mieliśmy przypadki, gdy nie daliśmy rekomendacji, żeby iść do sądu, bo późniejsze koszty obsługi prawnej byłyby za wysokie w stosunku do należności, a ryzyko, że kontrahent nie zapłaci było za duże.

Firma zewnętrzna, działająca w przestrzeni dłużnika ma dzięki temu szansę działać szybciej i sprawniej, przynosząc realne rezultaty lub doradzając co i jak zrobić, aby odzyskać należność.

 

Windykacja międzynarodowa – szansa na sprawne odzyskiwanie długów

Zewnętrzne firmy, zajmujące się na co dzień windykacją, mają doświadczenie i wiedzę, jak działać, żeby skutecznie odzyskiwać pieniądze dla swoich klientów. Mariusz Pietuszyński zaznacza też, iż: cała windykacja międzynarodowa jest prowadzona na zasadzie tak zwanego success fee. Oznacza to, że klient nie płaci z góry. My jesteśmy dla niego punktem kontaktu w jego języku, takim hubem, który wszystko organizuje i przez swoją sieć prowadzi windykację. Wszystko odbywa się na stawkach prowizyjnych, czyli klient płaci dopiero w momencie, gdy pieniądze od dłużnika wpłyną na jego konto.

Dzięki temu, nic nie tracimy – a możemy zyskać spokój, skuteczne działanie, a także skuteczne odzyskanie należnych nam pieniędzy. A to przecież najważniejsze!

Windykacja międzynarodowa przy użyciu profesjonalnych firm to skuteczna forma ściągnięcia wierzytelności od zagranicznego kontrahenta.

Potrzebujesz pomocy lub rady?
Kliknij w logotyp Partnera artykułu.

Sprawdź: Bezpłatne Szkolenia Online dla Przedsiębiorców

autor:

Bartosz Paczyński

Od ponad 10 lat działam w branży digital marketingu, strategii reklamowej oraz kampaniach sprzedażowo-wizerunkowych. Wykorzystuję Internet we wszystkich jego kombinacjach do zwiększania sprzedaży oraz promocji wizerunku.

W moim portfolio – agencji Content Hero oraz moim prywatnym znajdują się takie firmy jak: Manpower Group, Bureau Veritas Polska, Reiffeisen Bank Polska, Techland, Calypso Fitness, Uniwersytet Warszawski

Jak pozyskać klientów, czyli lead generation w Internecie

Jak pozyskać klientów, czyli lead generation w Internecie

Skoro chcesz prowadzić biznes w sieci lub pragniesz wykorzystać Internet do promowania swojej oferty lub usług, powinieneś zacząć jak najskuteczniej używać lead generation. Co to takiego, jak pozyskać klientów z jego pomocą oraz jak zacząć sprzedawać więcej i lepiej?...

WebinarJam – Musisz To Wiedzieć Zanim Go Kupisz!

WebinarJam – Musisz To Wiedzieć Zanim Go Kupisz!

Ostatnimi czasy ze względu na pandemię większość z nas prowadzi swoje biznesy poprzez Home Office, wykorzystując do intensywnego działania przestrzeń Internetu. Z jej pomocą można przecież osiągnąć naprawdę wiele. Często więcej niż początkowo mógłbyś sobie nawet...

Dropshipping – co to jest

Dropshipping – co to jest

E-commerce to jednak z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnego handlu. Kolejne sklepy powstają w olbrzymich ilościach, oferując szereg rozmaitych towarów i usług. Oprócz standardowych sklepów, coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zakładanie...

Łącznie: 1