Windykacja w Niemczech

27 maja, 2019

Bycie w Europie bez granic to nie tylko możliwość swobodnego poruszania się z dowodem osobistym w ręku, bez zbędnych formalności i kontroli granicznych. To także szansa dla przedsiębiorców, którzy w ten sposób wchodzą na nowe rynki ze swoimi towarami i usługami.

Co jednak zrobić, gdy nasz kontrahent z zagranicy, na przykład z Niemiec, nie wywiązuje się z umowy i nie ma zamiaru zapłacić wystawionej przez nas faktury?

Możliwości jest kilka. Opowiemy o nich w dzisiejszych artykule, który wyjaśni Wam, jak przebiega windykacja w Niemczech.

Windykacja w Niemczech – czy to jest możliwe?

Strach przed byciem oszukany towarzyszy wielu przedsiębiorcom, zwłaszcza jeśli dopiero wychodzą poza granice naszego kraju ze swoją ofertą. Trudno bowiem mieć zawsze rękę na pulsie, zwłaszcza jeśli kontrahent prowadzi firmę wiele kilometrów od nas.

Aby dochodzenie należności było skuteczne, trzeba już na samym początku współpracy odpowiednio się zabezpieczyć.

Podstawą jest oczywiście umowa. Powinna być sporządzona na piśmie, z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych elementów, jak choćby:

  • zakres praw i obowiązków obu stron,
  • termin wykonania usługi lub dostarczenia towaru,
  • kwota oraz sposób zapłaty wynagrodzenia.

Wszystko musi być opisane w sposób nie budzący wątpliwości żadnej ze stron. Pamiętajmy, że podpisanie dokumentu gwarantuje bezpieczeństwo naszego biznesu na wypadek sytuacji nieprzewidzianych. Jak to zwykli mawiać prawnicy: umowy spisuje się na złe czasy. Naprawdę sporo w tym prawdy.

Jednym z takich problematycznych przypadków jest uchylanie się od płatności. Umowa oraz wszelka korespondencja to podstawy do sprawnej windykacji międzynarodowej. Jak powinna ona wyglądać w praktyce?

 

Windykacja w Niemczech krok po kroku

Pierwszym działaniem w przypadku braku płatności za wykonaną usługę lub dostarczony towar są oczywiście upomnienia pisemne i telefoniczne. Działania tego typu wykonuje najczęściej przedsiębiorca samodzielnie lub wyznaczony przez niego pracownik. Gdy brak opłaty wynika ze zwykłego przeoczenia, może się okazać, że dalsze kroki nie będą konieczne.

Do największych trudności w przypadku prób nawiązania kontaktu z dłużnikiem zagranicznym samodzielnie przez firmę zalicza się częsty brak konsekwencji i doraźność działań, wynikające z natłoku innych obowiązków. Zdarza się także, że problemem bywa bariera językowa. Wówczas, warto zastanowić się nad zatrudnieniem specjalistów.

Mariusz Pietuszyński z firmy Straetus, mającej oddziały w całej Europie podkreśla, że powierzenie sprawy profesjonalistom przynosi wymierne rezultaty w znacznie krótszym czasie niż dochodzenie swoich praw na własną rękę.

Dlaczego? Firmy windykacyjne o zasięgu międzynarodowym współpracują z szeregiem lokalnych partnerów. Jeśli zatem mamy problem z płatnością od firmy niemieckiej, zgłaszamy się do polskiego oddziału, a sprawa w ciągu 24 godzin jest przekazywana do biura w danym okręgu gospodarczym. Jego pracownicy od razu przystępują do sprawdzenia nierzetelnego płatnika, jego sytuacji oraz ewentualnych problemów finansowych. Pracują na miejscu, znają język, obowiązujące w danym kraju normy postępowania w biznesie oraz procedury prawne. To daje znaczącą przewagę oraz szansę dla polskiej firmy na szybkie otrzymanie należności.

W przypadku windykacji w Niemczech, koszty dla klienta są niższe, co gwarantują specjalne przepisy, obowiązujące w tym kraju. Dodatków, warto pamiętać, że wszelkie działania oraz cały proces windykacji polubownej i ewentualnego składania wniosku i reprezentowania klienta podczas rozprawy, jest pokrywany z prowizji, wypłacanej po wpłynięciu na konto pieniędzy od dłużnika. Wszelkie formalności dopełnia za polska firmę niemiecki przedstawiciel windykatora. Dzięki temu, polski przedsiębiorca nie ma nic do stracenia, a może zyskać spokój oraz szybkie i skuteczne rozwiązanie sprawy.

Jak zaznacza Mariusz Pietuszyński, w przypadku windykacji w Niemczech, koszty dla klienta są niższe, co gwarantują specjalne przepisy, obowiązujące w tym kraju. Dodatków, warto pamiętać, że wszelkie działania oraz cały proces windykacji polubownej i ewentualnego składania wniosku i reprezentowania klienta podczas rozprawy, jest pokrywany z prowizji, wypłacanej po wpłynięciu na konto pieniędzy od dłużnika. Wszelkie formalności dopełnia za polska firmę niemiecki przedstawiciel windykatora. Dzięki temu, polski przedsiębiorca nie ma nic do stracenia, a może zyskać spokój oraz szybkie i skuteczne rozwiązanie sprawy.

Współpraca z wyspecjalizowanymi firmami, które na co dzień prowadzą działania w różnych krajach, pozwala na sprawne zakończenie sprawy, a w efekcie odzyskanie pieniędzy dla poszkodowane firmy.

Warto zatem działać sprawnie i konsekwentnie współpracując z profesjonalistami, którzy służą wiedzą, doświadczeniem oraz szeregiem narzędzi windykacyjnych, pomagających utemperować nierzetelnych kontrahentów.

Nie dajmy się zatem oszukać i stawiajmy na sprawdzone rozwiązania, dające spokój i komfort prowadzenia biznesu również poza granicami naszego kraju.

Windykacja w Niemczech możliwa jest z wykorzystaniem lokalnych firm windykacyjnych z odpowiednimi uprawnieniami.

Potrzebujesz pomocy lub rady?
Kliknij w logotyp Partnera artykułu.

Sprawdź: Bezpłatne Szkolenia Online dla Przedsiębiorców

autor:

Bartosz Paczyński

Od ponad 10 lat działam w branży digital marketingu, strategii reklamowej oraz kampaniach sprzedażowo-wizerunkowych. Wykorzystuję Internet we wszystkich jego kombinacjach do zwiększania sprzedaży oraz promocji wizerunku.

W moim portfolio – agencji Content Hero oraz moim prywatnym znajdują się takie firmy jak: Manpower Group, Bureau Veritas Polska, Reiffeisen Bank Polska, Techland, Calypso Fitness, Uniwersytet Warszawski

Jak pozyskać klientów, czyli lead generation w Internecie

Jak pozyskać klientów, czyli lead generation w Internecie

Skoro chcesz prowadzić biznes w sieci lub pragniesz wykorzystać Internet do promowania swojej oferty lub usług, powinieneś zacząć jak najskuteczniej używać lead generation. Co to takiego, jak pozyskać klientów z jego pomocą oraz jak zacząć sprzedawać więcej i lepiej?...

WebinarJam – Musisz To Wiedzieć Zanim Go Kupisz!

WebinarJam – Musisz To Wiedzieć Zanim Go Kupisz!

Ostatnimi czasy ze względu na pandemię większość z nas prowadzi swoje biznesy poprzez Home Office, wykorzystując do intensywnego działania przestrzeń Internetu. Z jej pomocą można przecież osiągnąć naprawdę wiele. Często więcej niż początkowo mógłbyś sobie nawet...

Dropshipping – co to jest

Dropshipping – co to jest

E-commerce to jednak z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnego handlu. Kolejne sklepy powstają w olbrzymich ilościach, oferując szereg rozmaitych towarów i usług. Oprócz standardowych sklepów, coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zakładanie...

Łącznie: 1