Zdjęcie w tle na Facebook – aktualne wymiary i kluczowe elementy

22 października, 2019

Większość z przedsiębiorców zdaje sobie już dobrze sprawę, że obecność ich biznesu na Facebooku jest niemalże obowiązkowa, bez względu na to, czy prowadzą e-commerce, czy inny rodzaj firmy.

Samo bycie to jednak jeszcze nie wszystko, żeby zbudować wokół fanpage’a grupę lojanych fanów. Trzeba regularnie dbać o publikację treści oraz o sam wygląd strony firmowej. Jednym z kluczowych elementów wizualnych, który przekłada się na funkcjonalność profilu, jest często niedoceniane zdjęcie w tle.

Dziś chcielibyśmy skupić się właśnie na nim i pokazać, jak olbrzymi potencjał tkwi w tej jednej fotografii.

Zdjęcie w tle Facebook – co to w ogóle jest?

 

Zacznijmy od zupełnych podstaw. Czym jest zdjęcie w tle Facebook? Mówiąc najprościej, to fotografia, która znajduje się na samym szczycie profilu i stanowi jego główny element dekoracyjny, zajmujący całą szerokość strony. Widzimy ją zaraz po przejściu na fanpage.

Dlaczego jej dobór jest tak kluczowy? Przede wszystkim, właśnie dlatego, że ona jako pierwsza przyciąga użytkowników na naszą stronę oraz potrafi wpływać na ich decyzję o pozostaniu i zagłębieniu się w treści. Nikomu przecież nie zależy na odwiedzających, którzy wejdą i od razu opuszczą profil. Przyciągajmy i kuśmy do pozostania z nami jak najdłużej.

Zdjęcie w tle Facebook stanowi kluczowy element ozdobny profilu, na który mamy wpływ. O ile sam układ większości boxów jest stały i niezmienny, to grafika może świetnie personalizować stronę i dopasowywać ją do potrzeb identyfikacji wizualnej firmy.

Oprócz doznań czysto wzrokowych zdjęcie również aktywizuje społeczność, którą już zbudowaliśmy wokół fanpage’a, stając się kanałem wieloinformacyjnym, dającym prostą i skuteczną komunikację z odbiorcami.

Aby lepiej wytłumaczyć, na czym ona polega, poniżej przedstawiamy prosty i klarowny przykład, jak zdjęcie w tle Facebook działa na odwiedzających i o czym możemy informować za jego pośrednictwem.

 

Case study – jak wykorzystać zdjęcie w tle Facebook do komunikacji z odbiorcami galerii sztuki?

 

Przestrzeń, w której promuje się sztukę, stanowi ciekawy przypadek do analizy, jak bardzo zdjęcie w tle potrafi być przydatne. W końcu, to właśnie w galerii sztuki przemawia się głównie za pomocą obrazu lub innych form plastycznych.

Jakie zatem zdjęcia warto ustawiać na galeryjnym fanpage’u? Oczywiście, można użyć fotografii produktowej jednego z przedmiotów, znajdujących się w ofercie – będzie zapewne ładnie, dekoracyjnie i przyjemnie dla oka. Trudno jednak w takiej sytuacji mówić o rozbudowanej komunikacji oraz wzmożonej aktywności fanów.

Można dodać na grafice choć krótki tekst informujący, że mamy do czynienia z obiektem tygodnia lub nowościami w ofercie. Wiecej informacji warto natomiast wstawić w opisie zdjęcia. Zazwyczaj przekłada się to na bardziej ożywioną dyskusję oraz reakcje.

Kolejnym krokiem jest publikacja zaproszeń na planowane imprezy jako zdjęcie w tle. Odwiedzający profil od razu widzą, co się aktualnie w galerii dzieje oraz wiedzą, na kiedy planowane są kolejne eventy, bez konieczności przeszukiwania wydarzeń, które łatwo mogą im umknąć.

Zdjęcie w tle Facebook potrafi także opowiadać historię o ludziach i życiu firmy, zwłaszcza jeśli po szczególnie udanym wernisażu umieścimy pokaz pięciu fotografii reportażowych. Dla uczestników będzie to miłe przypomnienie, a dla nieobecnych zachęta, żeby w przyszłości nie opuszczać kolejnych wydarzeń.

Aktualne wymiary, jakie ma zdjęcie w tle Facebook, to: 820 x 312 px dla komputerów oraz 640 x 360 px dla urządzeń mobilnych, w których zdjęcie jest kadrowane centralnie. Aby zachować jak najlepszy wygląd grafiki, rekomenduje się wstawianie obrazu w formacie 1640 x 923 px, co pozwala na odpowiednie wykadrowanie nawet w wersji mobilnej.

Jak ustawiać zdjęcia w tle na Facebooku?

 

Skoro już wiemy, czym są zdjęcia w tle oraz do czego się przydają, przyszła pora, aby dowiedzieć się, jak je wstawiać na profil oraz przygotowywać, żeby wyglądały nienagannie.

Ustawianie ich jest niezmiernie proste. Wystarczy kliknąć w ikonkę zmiany, znajdującą się na polu zdjęcia w tle. Możemy wstawić grafikę już obecną w bibliotece zdjęć lub wgrać nowe, bezpośrednio z naszego dysku. Oprócz standardowych i statycznych grafik, mamy również możliwość stworzenia wspomnianego już wcześniej pokazu zdjęć (maksymalnie pięciu fotografii) lub ustawienia krótkiego video.

 

Zdjęcia w tle na Facebooku – aktualne parametry

 

Wielkość zdjęcia w tle na Facebooku to jedna z największych zmiennych w świecie social mediów. Zalecane parametry poszczególnych fotografii są regularnie modyfikowane przez władze portalu i aby utrzymać optymalny wygląd profilu, należy cały czas pilnować, czy jesteśmy na bieżąco.

Aktualne wymiary, jakie ma zdjęcie w tle Facebook, to: 820 x 312 px dla komputerów oraz 640 x 360 px dla urządzeń mobilnych, w których zdjęcie jest kadrowane centralnie. Aby zachować jak najlepszy wygląd grafiki, rekomenduje się wstawianie obrazu w formacie 1640 x 923 px, co pozwala na odpowiednie wykadrowanie nawet w wersji mobilnej, bez ucięcia istotnych treści i wprowadzania dysharmonii kompozycji.

Wielkość wysyłanego pliku nie może przekraczać 100 kB, dlatego zazwyczaj trzeba go skompresować. Do najczęściej stosowanych formatów zdjęć zalicza się: .jpg, .png i .bmp. Pierwszy z nich jest formatem kompresyjnym stratnym, czyli dochodzi do pogorszenia jakości samej fotografii. Warto zatem kompresować zdjęcia w programach, które umożliwiają precyzyjne ustawienie parametrów procesu, aby mieć kontrolę nad finalną jakością grafiki.

Jeśli planujemy wstawianie grafiki, łączącej fotografię z tekstem, wówczas zdecydowanie lepiej sprawdza się format .png, dzięki któremu minimalizujemy ryzyko rozpikselowania i nieczytelności treści.

 

Zdjęcie w tle Facebook – szereg korzyści dla każdej firmy

 

Właściwie dobrane pod względem parametrów i tematyki zdjęcie w tle na Facebooku potrafi stać się spójnym elementem wizualnej promocji firmy, kanałem komunikacyjnym, który aktywizuje społeczność już zgromadzoną wokół fanpage’a oraz sposobem na pozyskiwanie nowych fanów.

Warto zatem nieco bardziej się nim zainteresować i wykorzystać tak, żeby zdjęcie w tle stało się pierwszoplanowym bohaterem fanpage’a.

Pamiętaj by zdjęcie w tle zawsze pasowało do kluczowej rozdzielczości dla komputerów jak i urządzeń mobilnych.

Potrzebujesz pomocy lub rady?
Kliknij w logotyp Partnera artykułu.

Sprawdź: Bezpłatne Szkolenia Online dla Przedsiębiorców

autor:

Bartosz Paczyński

Od ponad 10 lat działam w branży digital marketingu, strategii reklamowej oraz kampaniach sprzedażowo-wizerunkowych. Wykorzystuję Internet we wszystkich jego kombinacjach do zwiększania sprzedaży oraz promocji wizerunku.

W moim portfolio – agencji Content Hero oraz moim prywatnym znajdują się takie firmy jak: Manpower Group, Bureau Veritas Polska, Reiffeisen Bank Polska, Techland, Calypso Fitness, Uniwersytet Warszawski

PODOBNE ARTYKUŁY

Jak pozyskać klientów, czyli lead generation w Internecie

Jak pozyskać klientów, czyli lead generation w Internecie

Skoro chcesz prowadzić biznes w sieci lub pragniesz wykorzystać Internet do promowania swojej oferty lub usług, powinieneś zacząć jak najskuteczniej używać lead generation. Co to takiego, jak pozyskać klientów z jego pomocą oraz jak zacząć sprzedawać więcej i lepiej?...

WebinarJam – Musisz To Wiedzieć Zanim Go Kupisz!

WebinarJam – Musisz To Wiedzieć Zanim Go Kupisz!

Ostatnimi czasy ze względu na pandemię większość z nas prowadzi swoje biznesy poprzez Home Office, wykorzystując do intensywnego działania przestrzeń Internetu. Z jej pomocą można przecież osiągnąć naprawdę wiele. Często więcej niż początkowo mógłbyś sobie nawet...

Dropshipping – co to jest

Dropshipping – co to jest

E-commerce to jednak z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnego handlu. Kolejne sklepy powstają w olbrzymich ilościach, oferując szereg rozmaitych towarów i usług. Oprócz standardowych sklepów, coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zakładanie...

Łącznie: 1