Artykuł sponsorowany

Najskuteczniejszą formą uczenia się języka angielskiego jest jego poznawanie przez zwyczaje i tradycje. Jak to zrobić, skoro żyjemy w nieco innym kręgu kulturowym, niż Anglicy?

Jak uczyć dziecko języka obcego?

Pewnie wiecie, że język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie? A mimo to, dzieci w Polsce znają go na dość dobrym poziomie, mając zaledwie 7-8 lat. Mało tego, będąc rodzicami, sami często zachodzimy w głowę, jak to możliwe, że nasz 5-latek opanował słowo, które uważamy za trudne lub abstrakcyjne znaczeniowo. Czy zatem angielski dla dzieci jest faktycznie taki straszny?

Dziecko to zdolny obserwator, którego umiejętności można wykorzystać w nauce języka obcego i to już w pierwszych latach jego życia. Bardzo pomocne są tu nasze polskie zwyczaje, święta i tradycje, które mają przecież swoje odpowiedniki w języku angielskim. Tym samym wpajając je, uczymy dziecko (w naturalny sposób) używania języka angielskiego.

Tradycje i zwyczaj vs. profesjonalna nauka języków

Każda szkoła języka angielskiego dla dzieci, w tym Fabryka Języka, zachęca do tego, aby nauka odbywała się dwutorowo. W trakcie zajęć przekazuje się wiedzę merytoryczną, a także realizuje się podstawowe ćwiczenia. W domu raz zdobyta wiedza powinna być powtarzana, tak aby utrwaliła się w pamięci długotrwałej. Jak to zrobić w odniesieniu do polskich tradycji i zwyczajów?

  1. Poznawanie kultury polskiej i angielskiej.
    Zarówno Polacy, jak i Anglicy wywodzą się z podobnego kręgu kulturowego. Łatwo nauczyć dzieci, że Wielkanoc to “Easter”, a Boże Narodzenie to “Christmas”. Znając tę podstawę, można przekazywać dzieciom wiedzę na temat tego, czym jest Boxing Day, Easter Egg, itd.
  2. Języka angielskiego można uczyć się w ramach świątecznej zabawy.
    Rodzic może np. poprosić malucha, by ten nazwał i opisał (jeśli to możliwe, to pełnymi zdaniami) otaczające go dekoracje świąteczne. W ten sposób również sam rodzic może podszlifować język angielski.
  3. W domu w trakcie Świąt lub innych, ważnych wydarzeń można posłuchać piosenek, które tematycznie do nich nawiązują.
    Dzieci starsze mogą spróbować zmierzyć się ze świątecznymi klasykami muzyki pop, a także słuchać wraz z rodzicami anglojęzycznych stacji internetowych.

Dziecko może też nazywać po angielsku swoje ulubione potrawy i smakołyki. A jeśli posiada bardziej rozbudowane umiejętności językowe, może spróbować własnoręcznie napisać przepis na danie lub ciasto. Jednym słowem, istnieje wiele sposobów, by skłonić dziecko do nauki języka angielskiego i jednocześnie zapoznać je z polskimi i angielskimi tradycjami.

Dlaczego warto celebrować czas świąt po angielsku?

Nauka dwutorowa to najskuteczniejszy sposób poznawania obcego języka. Dzięki niej maluch łatwiej zapoznaje się nawet z tak istotnymi zawiłościami gramatycznymi, jak czasy lub tryby. Nie można też zapominać, że okres polskich świąt (np. narodowych, religijnych) to czas, w którym dziecko — przynajmniej w teorii — nie musi się uczyć. To z kolei oznacza, że właśnie wtedy wiedza łatwiej “ulatuje” z głowy. Domowa nauka angielskiego dla dzieci, nawiązująca do ważnych wydarzeń i świąt, to efektywne uzupełnienie standardowego trybu nauczania, z jakiego maluchy korzystają np. w szkole językowej. Jednym słowem, tylko w taki sposób można się nauczyć w miarę dobrze mówić po angielsku i to mając zaledwie 6-8 lat.

Reasumując, warto zauważyć, że u osób dorosłych tempo nauki języka, jest często znacznie wolniejsze. Poznawanie angielskiego w domu to szansa na to, że w przyszłości język obcy będzie dla malucha znacznie łatwiejszy.

Łącznie: 0