Porównanie najlepszych operatorów płatności elektronicznej – tPay, PayU, Przelewy24

Płatności elektroniczne stały się powszechne. Sklepy internetowe prześcigają się wręcz w dostarczaniu coraz szerszego pakietu usług, które jeszcze bardziej ułatwią przeprowadzanie zakupów. Wszystko po to, żeby jak najbardziej uprościć procedury i skrócić czas potrzebny na przeprowadzenie zakupów.

Z jakich rozwiązań warto korzystać? Systemów jest wiele. Do szczególnie ciekawych należą Tpay, Przelewy24 i PayU, o których chcielibyśmy nieco więcej dzisiaj powiedzieć.

 

Wygodne płatności online – korzyści

Operatorzy płatności obecni na naszym rynku umożliwiają dostęp do najpopularniejszych obecnie rozwiązań, obejmujących choćby:

  • płatności elektroniczne,
  • płatności kartą,
  • płatności mobilne,
  • płatności z portfela elektronicznego.

Dzięki temu można skrócić czas potrzebny na realizację zamówienia, co przekłada się na mniej porzuconych koszyków, większą konwersję i wzrost satysfakcji klienta, który może robić zakupy dokładnie tak, jak lubi najbardziej.

Systemy płatności (zwłaszcza płatności kartą) pozwalają na realizowanie płatności zagranicznych, co sprzyja wchodzeniu polskich e-commerce na zagraniczne rynki i zdobywaniu nowych klientów, którzy mogą szybko i sprawnie zapłacić za kupowane produkty.

 

Po co i jak porównywać najpopularniejsze systemy Przelewy24, Tpay i PayU?

Zanim podejmie się jednak decyzję o integracji sklepu internetowego z konkretnym rozwiązaniem, warto dokładnie poznać możliwości oferowane przez poszczególnych operatorów. Ich oferty różnią się bowiem między sobą, dając dostęp do wielu narzędzi.

Poszukiwania idealnego rozwiązania trzeba zatem rozpocząć od dokładnej analizy charakteru biznesu oraz upodobań danej grupy odbiorców, którzy chętniej wybierają konkretne sposób zapłaty.

Stąd też powstał pomysł na porównanie modułów oferowanych przez trzy firmy, Przelewy24, Tpay i PayU, pod względem funkcjonalności, dostępnych metod płatności oraz oczywiście kosztów.

 

Przelewy24 – szybkie i praktyczne zakupy przez Internet

Przelewy24 jakiś czas temu połączył siły z innym operatorem, czyli z firmą Przelewy24. Pozwoliło im to zyskać solidną pozycję na rynku usług płatniczych w Polsce.

Oferowane przez nich systemy pozwalają na swobodne korzystanie z rozmaitych form płatności, w tym choćby z płatności online w formie transferów Pay-by-Link i półautomatycznych e-przelewów. Oprócz nich firma udostępnia możliwość płatności kartą kredytową i debetową (MasterCard, VISA, JCB), a także płatności mobilnych, w tym szczególnie szeroki wachlarz dodatkowych usług dla BLIK (Level 0, one-click, recurring, czeki). Klienci otrzymują też opcję skorzystania z płatności przez portfel elektroniczny (Apple Pay, Google Pay, Masterpass, Cinkciarz). Pozwala ta dotrzeć do szerokiego grona klientów w Polsce i zagranicą. Spory wybór opcji stanowi główną zaletę tego rozwiązania.

Równie ważne są niskie koszty aktywacji (tylko 10 zł) oraz prowizje – 1,9% od każdego e-przelewu i e-transferu, a także 1,9% + 0,30 zł za płatność kartą płatniczą. Wypłaty środków są zazwyczaj darmowe. Opłaty pojawiają się tylko przy dokonywaniu drugiej lub kolejnej wypłaty w ciągu dnia. Wówczas koszt wynosi 2 zł od wypłaty. Nie nalicza się także opłat za zwroty.

System można zintegrować z większością funkcjonujących obecnie sklepów (29 dostawców), a strona płatności jest dostępna w większości języków europejskich, co znacząco ułatwia korzystanie z niej klientom z różnych krajów.

Wadą Przelewy24, na którą narzeka część klientów, jest brak konta testowego.

 

Tpay – wygoda i bezpieczeństwo płacenia

Tpay to rozwiązanie pochodzące od Krajowego Integratora Płatności. Dzięki niemu można płacić poprzez płatności internetowe, kartę (VISA, MasterCard, Maestro, JCB), a także rozwiązania mobilne, jak BLIK, SMS Premium i płatności QR. W ofercie znalazła się również aplikacja Fastpass, pozwalająca na dokonywanie płatności bezgotówkowych przy pomocy telefonu, bez konieczności posiadania terminala. Dodatkowo w ramach systemu można skorzystać z szeregu portfeli elektronicznych, jak PayPal, Google Pay, Masterpass, Kliknij i płać VISA.

Jak wygląda kwestia opłat i prowizji w Tpay? Może się on pochwalić jednymi z najniższych opłat na rynku. Aktywacja systemu kosztuje 10 zł, a prowizja 1,59% +0,39 zł za każdy e-transfer, e-przelew i płatność kartą. Warto też pamiętać, że tylko 4 pierwsze wypłaty w miesiącu są darmowe, każda kolejna to koszt 2 zł, co można uznać za pewną niedogodność. Ostatnia opłata jest związana z kosztem zwrotów – w Tpay wynosi on 0,9 zł.

System można zintegrować z olbrzymią ilością sklepów – obecnie jest ich już 54, dzięki czemu narzędzie udaje się wdrożyć w zasadzie we wszystkich stosowanych w naszym kraju sklepach. Panel płatności występuje w języku polskim, angielskim i niemieckim.

 

PayU – wygodna strona płatności

Na koniec pozostało omówienie możliwości, które daje PayU. Przy jego pomocy również można dokonywać płatności elektronicznych, kartą (VISA, MasterCard) oraz przez płatności mobilne (aplikacja PayU i BLIK). System niestety nie obsługuje Paysafecard i SMS Premium.

Opłaty w PayU są dość wysokie. Za aktywację trzeba zapłacić 199 zł w standardowej ofercie. Prowizja za transfery i przelewy wynosi 2,3%, a za płatność kartą 2,3% + 0,3 zł. Nie ma jednak opłat za wypłaty środków ani opłat za zwroty.

PayU współpracuje z większością stosowanych obecnie sklepów internetowych (24 dostępne integracje), a panel strony płatności występuje w polskiej i angielskiej wersji językowej.

 

Przelewy24, Tpay i PayU – które rozwiązanie wybrać?

Oferty przedstawionych firm nieco różnią się między sobą, głównie w kwestii dostępnych metod płatności, integracji oraz kosztów.

Najniższe prowizje za płatności oferuje Tpay. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi opłatami przy wypłatach środków (powyżej 4 wypłat w miesiącu) oraz z opłatami za zwroty. Najwyższe prowizje pojawiają się przy PayU, gdzie z kolei wypłaty i zwroty są całkowicie darmowe.

W kwestii integracji najwięcej opcji daje ponownie Tpay, choć również w przypadku Przelewy24 ich ilość jest na tyle duża, że bez problemu sprawdza się przy większości sklepów internetowych.

Najwięcej dostępnych metod płatności oferuje natomiast Przelewy24, dający dostęp do niemal wszystkich popularnych obecnie rozwiązań (za wyjątkiem Direct Billing).

Do podjęcia zatem finalnej decyzji trzeba zatem dokładnie przeanalizować indywidualne potrzeby i charakter biznesu oraz zachowania klientów – kwestie najchętniej wybieranych metod płatności, regularność zwrotów itp. Dzięki temu podjęcie decyzji stanie się zdecydowanie prostsze i przyniesie optymalne rozwiązanie do obsługi każdego sklepu online.