Z pojęciem pliku otwartego najczęściej możemy spotkać się na polu projektowania graficznego. Otóż grafiki można zapisywać w plikach o różnych formatach. Niektóre z formatów będą zachowywać zdolność do dalszej edycji (i to jest właśnie cecha pliku otwartego), zaś inne będą, ujmując umownie, pasywnym obrazem niepodlegającym edycji.
Najczęściej spotykany w popularnym użyciu jest format pliku graficznego JPG. Jest on łatwy w użyciu i niedużo waży. Jednakże jest to plik „zamknięty”, finalny. W wyjątkowych sytuacjach można poddać go edycji, aczkolwiek będzie to wiązać się z operowaniem dość słabą jakością. Przyjrzyjmy się zatem najczęściej spotykanym formatom plików otwartych. Te najistotniejsze pod względem powszechności stosowania to: PSD, AI, INDD oraz pod pewnymi warunkami także PDF.
PSD
Plik otwarty znanego programu Photoshop. Jest to profesjonalny i elastyczny program, z którego zwykle korzystają studia graficzne czy agencje reklamowe. Choć niektórzy używają tego programu do projektowania, to przede wszystkim służy on do obróbki fotografii lub grafik 2D. Dlatego, jeśli ktoś nie jest zadowolony np. ze swojego zdjęcia, może zlecić bardzo szczegółowy retusz w Photoshopie, który zostanie zapisany właśnie jako plik PSD (zachowujący możliwość dalszej edycji)
AI
To plik otwarty programu Adobe Illustrator. Rolą tego programu jest na ogół projektowanie logotypów. Zdarza się jednak, że sprawny grafik zaprojektuje w tym programie ulotkę bądź plakat. Dla nas istotne jest to, że każdy projekt zapisany w AI można otworzyć i nadal edytować bez utraty jakości.
INDD
To plik otwarty programu inDesign, który wykorzystywany jest do składu tekstu. Jak można się domyśleć, służy on do przygotowania ulotek, folderów, gazet czy książek. Plik otwarty INDD pozwala na bezstratne nanoszenie korekt czy zmian w pliku.
PDF
To format uniwersalny i jednocześnie bardzo popularny. Dość często PDF pełni funkcję pliku produkcyjnego. Choć na ogół spotykamy plik PDF jako docelowy materiał graficzny (instrukcje, regulaminy, prezentacje itp.), to potrafi być on także w pełni edytowalny, czyli pełnić rolę pliku otwartego.
Niektóre z formatów będą zachowywać zdolność do dalszej edycji (i to jest właśnie cecha pliku otwartego.
Sprawdź: Bezpłatne Szkolenia Online dla Przedsiębiorców
autor:
Bartosz Paczyński
Od ponad 10 lat działam w branży digital marketingu, strategii reklamowej oraz kampaniach sprzedażowo-wizerunkowych. Wykorzystuję Internet we wszystkich jego kombinacjach do zwiększania sprzedaży oraz promocji wizerunku.
W moim portfolio – agencji Content Hero oraz moim prywatnym znajdują się takie firmy jak: Manpower Group, Bureau Veritas Polska, Reiffeisen Bank Polska, Techland, Calypso Fitness, Uniwersytet Warszawski
PODOBNE ARTYKUŁY
Poznań: Nowoczesność i tradycja w konferencyjnym wydaniu
Poznań, jedno z najważniejszych miast w Polsce, jest doskonałym miejscem na organizację konferencji, spotkań biznesowych i wydarzeń korporacyjnych. Miasto łączy w sobie nowoczesność i bogatą tradycję, co sprawia, że jest atrakcyjną destynacją dla organizatorów...
Nauka angielskiego dla dzieci poprzez tradycje i zwyczaje. Jak to zrobić dobrze
Artykuł sponsorowany Najskuteczniejszą formą uczenia się języka angielskiego jest jego poznawanie przez zwyczaje i tradycje. Jak to zrobić, skoro żyjemy w nieco innym kręgu kulturowym, niż Anglicy? Jak uczyć dziecko języka obcego? Pewnie wiecie, że język polski jest...
Inwestowanie w rozwój zawodowy w sektorze medycyny estetycznej: Klucz do sukcesu w dynamicznie rozwijającej się branży
Artykuł sponsorowany. W obliczu stale rosnącej popularności zabiegów estetycznych, branża medycyny estetycznej doświadcza znaczącego wzrostu. Profesjonalizm i rozbudowane kompetencje specjalistów medycyny estetycznej są nieodzowne dla zapewnienia pacjentom...